Komentarze
18.01.2018

Uszczelnianie podatku VAT podrażając koszty placówek medyczne – to ostatni pomysł MF i powszechnie obowiązujący

Ministerstwo Finansów (MF), zaprasza do powtórki z lat słusznie mienionego realnego socjalizmu, a przy tym podrażając i tak już niemałe koszty prowadzenia placówek medycznych a tym samym usług medycznych przez te placówki świadczonych.

MF w dniu 29 grudnia 2017 r. wydało interpretacje ogólna dla stosowania przepisów prawa syg. PT1.8101.5.2017.PSG.622, wskazując że placówki medyczne a właściwie firmy zewnętrzne, które dla takich placówek wykonują usługi dostarczania wyżywienie, sprzątana, prania i wymiana odzieży oraz pościeli, dezynfekcji,  nie są usługami „ściśle związanymi z usługami opieki medycznej służącej profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia”, tym samym, takie usługi nie skorzystają ze stawki zwolnionej z VAT.

Tylko o ile ww. usługi będą wykonywać podmioty prowadzące działalność “w zakresie opieki medycznej, służącej profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia” – tylko wówczas będą mogły zastosować stawkę ZW dla takich ww. usług.

Przypomnę jak brzmi art 43 ust. 1 pkt 18a ustawy o podatku od towarów i usług. Ów przepis zwalnia od tego podatku, usługi w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawy towarów i świadczenia usług ściśle z tymi usługami związanych, świadczonych na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich zakładów leczniczych, w których wykonywana jest działalność lecznicza.

Jak wyjaśnia Wojciech Śliż, dyrektor departamentu VAT w MF – „W uproszczeniu możemy więc przyjąć, że zwolnienie dla “usług ściśle związanych” z medycznymi przysługiwać będzie, gdy “szpitale będą świadczyć usługę na rzecz szpitala” 

W uproszczeniu możemy przyjąć, idąc tokiem rozumowania dyrektora departamentu VAT, że z uwagi, iż placówki medyczne i tak nie mogą odliczać, co do zasady podatku VAT zawartego w otrzymywanych fakturach kosztowych, to obecnie, po opodatkowaniu takich ww. usług stawką 23% (gdzie poprzednio była to stawka ZW), z całą pewnością zmianie ulegną koszty funkcjonowania takich placówek, a co za tym idzie ceny świadczeń zdrowotnych przez te placówki dokonywanych.

Ale też z całą pewnością można tu będzie zwiększyć wpływy do budżety i znowu wskazywać jak to skutecznie uszczelnia się system VAT!