Porady podatkowe
09.03.2015

Plusy i minusy zakładania firmy przez Internet

Zakładanie firmy przez Internet kojarzy się niemal z sielanką. Z tego udogodnienia możemy korzystać od 1 lipca 2011 roku. Wizja posiadania firmy, wypełnienia wszystkich niezbędnych dokumentów bez konieczności wychodzenia w domu wydaje się obiecującym rozwiązaniem. Zanim jednak przystąpimy do tego procesu warto poznać nie tylko w jaki sposób można zarejestrować firmę, ale też przekonać się o zaletach i wadach tego rozwiązania.

Istnieje wiele czynników warunkujących zarówno pozytywne jak i negatywne strony rejestracji firmy przez internetową platformę CEIDG, które przeanalizowali dla Państwa specjaliści podatkowi biura Kognitariat.

Plusy zakładania firmy przez Internet:

  • Złożenie wniosku jest bezpłatne (należy jednak liczyć się z opłatą za uzyskanie certyfikowanego podpisu elektronicznego), ponadto usługa ta wyklucza dodatkową obecność notariusza.
  • Dostęp do platformy ma każdy użytkownik Internetu.
  • Szybkość (na postawie statystyk można oszacować, że założenie firmy przez Internet nie trwa dłużej niż godzinę).
  • Wniosek wypełnia się szybko i intuicyjnie. Polecenia kreatora są klarowne.
  • Wniosek można złożyć 24h na dobę, 7 dni w tygodniu.
  • Brak konieczności oczekiwania w kolejce w urzędzie.
  • Do rejestracji wymagane są jedynie podstawowe dane dotyczące personaliów założyciela oraz charakterystyki nowo powstającej firmy.
  • Natychmiast po wypełnieniu wniosek kierowany jest do rozpatrzenia, dzięki czemu skrócony jest czas oczekiwania na decyzję o rejestracji działalności.
  • Brak konieczności pobierania wniosków i niezbędnych dokumentów w wersji papierowej.
  • Uzyskanie podpisu cyfrowego, który przyda się także w późniejszej działalności, np. przy wystawianiu faktur drogą elektroniczną.
  • Czas na wpłatę kapitału zakładowego wynosi 7 dni, co wydaje się być wystarczającym terminem (dotyczy wpisu do KRS dla spółek z o. o.).
  • Z dniem złożenia wniosku o wpis firmy do rejestru, przedsiębiorca może już rozpocząć swoją działalność, o ile dokonało się tego poprzez złożenie bezpiecznym podpisem elektronicznym. Wpis potwierdzający jest wprowadzany do bazy w przeciągu jednego dnia roboczego po nadesłaniu prawidło wypełnionego wniosku. Na potwierdzenie, że nasza działalność jest zarejestrowana wystarczy wówczas wydruk z CEIDG. W przeciwnym wypadku, musimy udać się w terminie 7 dni do siedziby dowolnego urzędu dzielnicy i po potwierdzeniu naszej tożsamości, urzędnik zarejestruje naszą firmę z datą jaką wskazaliśmy na formularzu.

Minusy zakładania firmy przez Internet:

  • Możliwość podpisania jedynie najprostszego wariantu umowy (dotyczy KRS) dostępnej w kreatorze. Wszystkie inne szczegółowe regulacje muszą być złożone oddzielnie. Każda dodatkowa adnotacja do już złożonego wniosku wymaga potwierdzenia przez notariusza, co generuje koszty i może nawet wyrównać te, które początkowo ograniczyliśmy (dotyczy spółek z o. o.).
  • Ponadto podany kapitał zakładowy musi opiewać na 5.000 zł w gotówce, w przypadku internetowej rejestracji nie można posłużyć się żadnym innym aktywem (dotyczy spółek z o. o.).
  • Jeśli wybierzesz opcję weryfikacji zaufanego profilu i tak musisz udać się do odpowiedniego urzędu w celu potwierdzenia swojej tożsamości.
  • Nie możesz zarejestrować przez Internet wszystkich rodzajów prowadzonej działalności. Jest to niemożliwe w przypadku spółek prawa handlowego (jawnych i akcyjnych).
  • W przypadku działalności obejmujących branżę kosmetyczną, gastronomiczną lub handlową i tak musisz liczyć się z odwiedzeniem urzędów w celu uzyskania stosownych pozwoleń i zaświadczeń.

Pomimo, że administracja państwowa dąży do ułatwienia obywatelom rejestracji firm, to jednak wciąż założenie firmy całkowicie bez wychodzenia z domu jest bez podpisu kwalifikowanego niemożliwe. Warto podkreślić, że udostępnienie internetowej platformy z pewnością znacząco ułatwia ten proces i sprawia, że założenie firmy wydaje się bardziej przyjazne. Specjaliści z Kognitariat przekonują, że warto skorzystać z tej usługi, jeśli skompletowaliśmy wszystkie wymagane dokumenty a brakuje nam czasu na udanie się do odpowiedniego urzędu celem rejestracji działalności.

W kolejnych latach proces rejestracji z pewnością będzie ulepszany i poszerzany o nowe możliwości, dzięki czemu Polacy przekonają się, że prowadzenie własnej działalności jest nie tylko proste, ale też dostarcza ogromnej satysfakcji. Być może za kilka lat zakładanie firm przez Internet stanie się powszechnie stosowaną praktyką.

Rozważyłeś wszystkie za i przeciw i chcesz wiedzieć, jakiego rodzaju działalność można zarejestrować przez Internet? Kliknij tutaj.