Porady podatkowe
09.03.2015

Małe czy duże biuro księgowe – które wybrać?

Kiedy decydujemy się na otworzenie własnej firmy, często nie zdajemy sobie sprawy z ilości i złożoności niektórych zagadnień. Zwłaszcza, jeśli dotyczą one finansów firmy. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy fachowca, który na co dzień zajmuje się kompleksową obsługą firm pod względem finansowym. Tych znajdziemy w biurach księgowych. Na rynku jest ich bardzo wiele: od małych do dużych. Ale które z nich powinniśmy wybrać?

Biuro rachunkowe czy księgowa?

Kiedyś, sprawa wydawała się łatwiejsza. Przedsiębiorca zatrudniał do biura księgową, która każdego dnia na bieżąco rozliczała wszystkie faktury, rachunki, prowadziła księgi firmowe. Teraz, coraz więcej księgowych decyduje się na samozatrudnienie, przez co nie ma odpowiedniej ilości czasu, aby zająć się jedną firmą i dokładnie poprowadzić jej finanse. Część księgowych decyduje się na zatrudnienie w biurach księgowych, a to ze względu na większą elastyczność pracy. Przewagą biura rachunkowego jest możliwość zastąpienia danej osoby, jeśli ta z dowolnych przyczyn byłaby niedostępna przez jakiś czas. Dzięki temu firma cały czas prężnie działa i nie musi się martwić o opóźnienia spowodowane brakiem rozliczeń czy faktur.

Czym zajmują się biura rachunkowe?

Ogrom konkurencji na rynku sprawił, że biura rachunkowe coraz częściej poszerzają swoją działalność. Kiedyś ograniczały się do prostego prowadzenia firmowych ksiąg, ale obecnie można skorzystać u nich również z doradztwa podatkowego czy prawnego. Rozszerzenie zakresu usług przez biura rachunkowe jest niczym innym jak odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorców – tłumaczą specjaliści z biura rachunkowego kognitariat.pl z Warszawy – W naszym biurze oferujemy dodatkowo usługi z zakresu doradztwa podatkowego, gospodarczego, spraw pracowniczych, a także audytami ksiąg. A to wszystko dla naszych klientów, którzy nie chcieli współpracować z kilkoma firmami, ale woleli skorzystać z usług znanych już sobie osób, którym zaufali.

Za co odpowiada biuro rachunkowe?

Wiemy już, że usługi biur rachunkowych są bardzo szerokie. Ale przedsiębiorcy często zapominają o jednej rzeczy: że mimo obsługi ze strony fachowców, za ewentualne błędy odpowiadają oni sami. Nieprawidłowo poprowadzona księga przychodów i rozchodów czy braki w opłatach są uznane jako wina właściciela firmy. Biura księgowe mają jednak obowiązek posiadania polisy OC, która pokrywa ewentualne straty finansowe poniesione przez przedsiębiorcę, tak wiec należy sprawdzać czy taka polisa jest założona.

Małe czy duże biuro księgowe?

Na rynku jest wiele biur księgowych, które oferują swoje usługi zarówno małym, jak i dużym przedsiębiorstwom. I tak samo są też małe i duże biura rachunkowe. Wybór odpowiedniego nie zawsze należy do najprostszych. Podczas podejmowania decyzji powinniśmy więc zwrócić naszą uwagę na kilka rzeczy, jak np. zakres usług biura czy też kwestia przechowywania dokumentacji. Każda firma ma obowiązek zachować dokumentację przez okres 5 lat. Przekazują faktury do biura księgowego, warto zapewnić sobie też do nich stały dostęp czyli możliwość uzyskania jej w razie potrzeby.

Małe i duże biura rachunkowe różnią się od siebie przede wszystkim wielkością zatrudnienia. Mówiąc o małych biurach mammy tu na uwadze takie które zatrudniają do 15 pracowników. W małych biurach pracuje wiec mniej osób i ale za to oferują one kontakt osobisty. W przypadku dużego biura rachunkowego, które może zatrudnić nawet kilkadziesiąt i więcej osób, możliwość osobistego kontaktu praktycznie nie istnieje, stajemy się tam numerem statystycznym. Plusem mniejszego biura jest też możliwość kontaktowania się każdego dnia z nim, bez względu na to, czy nasz główny opiekun jest na urlopie lub zwolnieniu, gdyż wszyscy pracownicy dobrze się znają i przekazują informacji.

Decydując się na współpracę z biurem księgowym musi wziąć pod uwagę wiele czynników, dlatego zanim podpiszemy umowę, upewnijmy się, że dane biuro spełnia wszystkie nasze wymagania. Większe biura są łatwiej dostępne, ale też mają znacznie więcej klientów. Jednak tak naprawdę wybór należy do nas samych, który winien być dyktowany odpowiednimi warunkami współpracy.