Przepisy prawa podatkowego nie dla wszystkich są jasne. Zdarza się tak, że podatnicy nie potrafią ich interpretować, przez co często nieświadomie popełniają błędy, które mogą ich narażać na konsekwencje prawno-finansowe. Istnieje jednak sposób, dzięki któremu można zabezpieczyć swoje interesy. Rozwiązaniem jest indywidualna interpretacja podatkowa, czyli specjalne pismo wydawane przez organ skarbowy w imieniu ministra finansów na wniosek podatnika. Indywidualna interpretacja chroni interes przedsiębiorcy oraz zwraca uwagę na jego indywidualną sytuację w odniesieniu do interpretacji przepisów. O tym, kto może się o nią ubiegać oraz jak ją uzyskać, piszemy poniżej.
Jak złożyć wniosek o indywidualną interpretację podatkową?
O uzyskanie indywidualnej interpretacji podatkowej mogą ubiegać się osoby fizyczne, osoby prawne, instytucje nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby niemające stałego miejsca zamieszkania lub siedziby na terytorium Polski. Otrzymanie decyzji wiąże się z koniecznością złożenia wniosku ORD-IN, który można pobrać ze strony internetowej Krajowej Informacji Skarbowej. Formularz należy uzupełnić, wpisując swoje dane oraz opisując zdarzenia, które mają zostać poddane interpretacji wraz z uzasadnieniem, jak można te kwestie rozwiązać. W przypadku niejasności warto skontaktować się ze sprawdzonym biurem rachunkowym takim jak np. nasze Biuro Rachunkowe Kognitariat, które oferuje pełne doradztwo podatkowe w Warszawie.
Po wypełnieniu wniosku można go złożyć w urzędzie skarbowym osobiście lub listownie. Dodatkową możliwością jest też przesłanie formularza w wersji elektronicznej. Warto przy tym pamiętać, że w ciągu 7 dni od złożenia wniosku należy uiścić opłatę w wysokości 40 zł na rachunek bankowy organu. Jeżeli złożony wniosek zawiera błędy, urząd cofnie go do poprawki. Wówczas podatnik ma 7 dni na jego poprawienie. Po ponownym złożeniu dokumentu i jego akceptacji, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej rozpatrzy wniosek i wyda decyzję. Na rozpatrzenie sprawy urząd ma 3 miesiące. Wydana interpretacja podlega kontroli sądowej. Kiedy podatnik nie zgodzi się z decyzją, może się odwołać, składając skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego.