Sprawozdanie finansowe to dokument przedstawiający sytuację finansową przedsiębiorstwa wyrażoną w pieniądzu. Zestawia ono dane liczbowe, które dostarczają informacji na temat majątkowej, finansowej i dochodowej sytuacji jednostki w określonym okresie czasu.
Zobligowane (na mocy ustawy) do corocznego badania i ogłaszania takich sprawozdań są zakłady ubezpieczeń, banki i spółki akcyjne.
W skład sprawozdania finansowego wchodzą:
- bilans,
- rachunek zysków i strat,
- informacje dodatkowe (wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz objaśnienia).
Wpływ pandemii koronawirusa na sprawozdania finansowe
Skutki gospodarcze koronawirusa wywierają istotny wpływ na sytuację finansowo-majątkową firm, a tym samym na księgowość i raportowanie jednostek. Należy pamiętać, że skutki te będą zróżnicowane ze względu na branżę czy nawet poszczególną jednostkę, dlatego istotną kwestią będzie rozważenie i identyfikacja przez kierowników jednostek konkretnych implikacji, a także poddanie tych implikacji (lub potencjalnych implikacji) regularnym przeglądom.
Na co należy zwrócić uwagę podczas sporządzenia sprawozdania finansowego w najbliższym czasie?
Przy tworzeniu sprawozdania finansowego trzeba będzie szczególnie pamiętać o czynnikach takich jak:
- weryfikacja i ocena zdarzeń po dniu bilansowym,
- kompletność i poprawność ujawnień w sprawozdaniu finansowym,
- ocena kierownika jednostki w zakresie możliwości dalszej kontynuacji działalności.
To bardzo ważne, by w dobie pandemii trzeźwo i bez myślenia życzeniowego ocenić, czy firma nie jest skazana na bankructwo przy dalszej działalności. Decyzja o zaprzestaniu działalności z pewnością nie należy do łatwych i przyjemnych, jednak często okazuje się być jedynym słusznym i minimalizującym straty finansowe wyborem.
Nasze biuro ściśle współpracuje od wielu lat z Kancelarią Prawną, która pomaga m.in. w przeprowadzaniu audytów prawno-finansowych i restrukturyzacyjnych.