Nie jest tajemnicą, że im większa jest firma, tym więcej pracowników ona zatrudnia. A co za tym idzie; im więcej zatrudnia pracowników, tym więcej pojawia się kwestii finansowych, z którymi musi uporać się dane przedsiębiorstwo.
Wątpliwości jest wiele, zwłaszcza, gdy na horyzoncie pojawiają się kwestie rozliczenia dofinansowania dla pracownika. Mogą one dotyczyć różnych kwestii – w końcu pojęcie dofinansowania jest bardzo szerokie. Możemy mówić o dofinansowaniu dojazdu do miejsca pracy, dofinansowaniu okularów dla pracownika, czy też miesięcznym dofinansowaniu dla pracownika niepełnosprawnego lub pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu.To wszystko są rodzaje finansowych rekompensat, ale znacznie się między sobą różnią. Jak nie zgubić się w gąszczu tego rodzaju spraw?
PFRON
Kwestie pracowników niepełnosprawnych oraz pracowników pomagających pracownikom niepełnosprawnym zamykają się tak naprawdę w obrębie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wymaga to rejestracji w PFRON.
Wcześniejsze procedury wymagały rozliczenia miesięcznego tego rodzaju dofinansowań, jednak po roku 2008 nie występuje już taka potrzeba.
Sprawy podatkowe
Pracodawcy często mają problem z rozstrzygnięciem, który z zakupów jest wolny od podatku dochodowego, a który nie. Mając obowiązek dofinansowania pracownikom pracującym przy monitorze okularów, walczą z wątpliwościami – czy pracownik ma zakupić okulary na fakturę na dane pracodawcy, czy może wystarczy oddać mu należność na podstawie rachunku imiennego?
O wypowiedź na ten temat poprosiliśmy biuro rachunkowe Kognitariat.
– Rok 2015 wprowadził sporo zamieszania, ponieważ zmieniło się stanowisko Fiskusa w kwestii odliczania VATu od zakupu okularów dla pracownika – poinformował nas pracownik biura. – Według aktualnej interpretacji przepisów przedsiębiorca nie ma prawa odliczenia VATu z zakupu okularów dla pracownika, nawet jeśli dane na fakturze dotyczą Przedsiębiorcy. Wynika to z tego faktu, iż rzeczywistym użytkownikiem zakupionych okularów będzie pracownik, a nie przedsiębiorca.
Warto również pamiętać o tym, że niesłuszne odliczenie VATu niesie za sobą wyraźne konsekwencje – Fiskus ma prawo upominać się o zwrot niesłusznie odliczonego podatku do pięciu lat po zaistnieniu takiej sytuacji.
Jeśli więc mamy wątpliwości, czy możemy sobie prawnie pozwolić na odliczenie danego zakupu – warto wystąpić o indywidualną interpretację do Izby Skarbowej, której odpowiedź będzie wiążąca.
Kruczki w rachunkowości
Dofinansowanie dla pracownika może dotyczyć różnych kwestii, a każda z nich wynika z różnych regulacji prawnych i dotyczy różnych źródeł dofinansowania. Dlatego rozliczanie ich wymaga pełnej płynności w rachunkowości oraz znakomitej orientacji w przepisach prawnych. Błędy, popełnione przy rozliczeniu, mogą nieść za sobą ogromne konsekwencje prawne, a także finansowe.
Nie zawsze warto starać się być samodzielnym za wszelką cenę. Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa to ogromna odpowiedzialność, której nie warto sobie dodatkowo komplikować kwestiami, w których nie najlepiej się orientujemy.
Z tego powodu warto kwestie finansowe pozostawić profesjonalistom, korzystając z usług biura rachunkowego, które zatrudnia fachowców na bieżąco zorientowanych w prawnych kruczkach i aktualnie obowiązujących interpretacjach.
Rozliczanie dofinansowań, tworzenie rozliczeń poszczególnych dokumentów, czy też prowadzenie Książki Przychodów i Rozchodów przedsiębiorstwa w teorii mogą wydawać nam się jasne, ale wymagają staranności, konkretnej wiedzy i umiejętności.
Czasami pewne regulacje prawne wydają nam się jasne, jednak później okazuje się, że błędnie je zrozumieliśmy. Taka sytuacja spotkała wielu Pracodawców właśnie przy opisanej wcześniej sytuacji odliczania podatku od okularów dla pracownika.
Przy zmieniających się przepisach i interpretacjach łatwo o nieuwagę przy różnego rodzaju rozliczeniach. Na szczęście na przeciw wychodzą nam biura rachunkowe, dla których zagadką nie jest ani dofinansowanie dla pracownika, ani każda inna forma jego finansowej rekompensaty.